Práceschopná populace v lockdownu na kompenzacích od státu: Dříve socky a neschopní flákači na podpoře, dnes hrdinové, zachraňující životy nemocných?

16.10.2020

Důrazné varování: Nesnažte se těm, kdo nejeví zájem dovědět se něco více o skutečném pozadí dnešních "pandemických" událostí cokoliv vysvětlovat, přinášet jim důležité informace, nebo jen naznačovat cosi o tom, že všechno je jinak, než nám prezentuje strana, vláda a média. Je to ztráta času a energie, a ještě k tomu můžete přijít o své dlouhodobé přátele a známé. Ti se od vás odvrátí a budou vás považovat za šílence. Stačí jen něco nadhodit, a všichni se na vás udiveně vrhnou, co jste za blázna. Je to naprostá marnost. Za měsíc už poslušně přijmou jako realitu to, před čím jste je varoval.

A už vůbec nezkoušejte o čemkoliv přesvědčovat lidi, kteří dnes sedí doma za plně kompenzovaný plat od státu, nemusí chodit do práce a dělají ze sebe hrdinné bojovníky proti covidu. Ještě před rokem by stejní lidé častovali sprostými urážkami všechny, kteří by si takto užívali bezpracných peněz, jak to činí oni dnes. Nikdo z nich vaši snahu nepochopí, a když jim připomenete změnu jejich postojů a názorů, často budou reagovat agresivně.

Je to až neuvěřitelné, jaká změna v chování lidí se udála během těch několika hysterických měsíců po koronapřevratu.

Ještě před pár měsíci jste si nemohli v zaměstnání dovolit zameškat ani půl vteřinu, jinak vám hrozily tresty, pokuty, srážky ze mzdy, nebo propuštění. Dnes tři čtvrtiny populace sedí doma na home office nebo nemají kontakt se svým zaměstnáním vůbec, nechají si zásilkovými službami vozit jídlo a zábavu a stát jim vyplácí plnou mzdu, aby skutečně zůstali doma a nehnuli se z bytu, protože venku "řádí covid". A stát vás ještě doslova nutí, abyste do práce nechodili a zůstali doma, protože vám to ráda bude plně kompenzovat:

A tak lidé poslušně zůstávají doma, bez smysluplné činnosti prosedí hodiny u sociálních sítí, na nich se mezi stejně postiženými navzájem ubezpečují slogany typu "Jsme v tom všichni společně!" nebo "Společně to zvládneme!", že všechno je vlastně jak má být, a sepisují nadávky na "porušovatele epidemických opatření". Křičí přitom naplno "Zavřete všechny podniky, hospody, sportoviště, hotely, zavřete celý průmysl, abychom se z té pandemie co nejdříve dostali!" A přitom chrlí nadávky a plísní lidi, kteří kvůli čemukoliv vycházejí ven, protože stále ještě kdosi musí chodit do práce, živit sebe a rodinu a udržovat ekonomiku státu v chodu (a mj. jim vozit jídlo a elektroniku).

Vláda i média jim navíc vycházejí "vstříc" a chrlí další objednané články, podporující zpřísnění opatření a ještě tvrdší tresty pro ty, kdo je porušují. Dennodenně nám hlásají, že většině lidí by prý zpřísnění nevadilo:

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/pruzkum-median-cesky-rozhlas-koronavirus-cesko-chovani-lidi-navsteva-lekare-pes_2012140600_aur

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pruzkum-vetsine-cechu-by-nevadilo-zprisneni-pres-svatky-se-ale-omezovat-nehodlaji-40345118

V tom případě mám otázky:

Mysleli by si to lidé stále, pokud by se za dobu lockdownu nedostali z bytu a nemohli nakupovat? A nemohli by si zavolat donáškovou službu, zdravotnickou pomoc a nikdo by jim nepřivezl jídlo, protože v lockdownu by byla celá populace?

Podporovala by masa lidí lockdowny v i případě, kdyby stát oznámil, že jim nebude plně kompenzovat ušlou mzdu a pravidelně posílat na účet covidové dávky v nezaměstnanosti? A ztráty a nabývající dluhy by si uhradili z vlastní kapsy, nikoliv aby to zaplatili ti, kteří musí chodit do práce? Tak to néééé!

Příhodně to komentoval Marek Beneš v komentářích na Britských listech:
https://blisty.cz/art/101486-koronavirus-neodesel-a-vsichni-s-nim-musime-bojovat.html

"Já si všímám jedné věci. Všichni, co volají po lockdownech, jež i WHO nedoporučuje, neboť způsobuje nedozírné vedlejší škody, jsou lidé, jež jsou placeni z eráru. Obvykle ze státního rozpočtu, z vybraných daní. Jsou to vědci, univerzitní profesoři, doktoři z ústavů, vědeckých institucí, státní byrokraté, doktoři ze státních nemocnic, profesionální politici a pod. Prostě ti co jim plat jde a půjde ještě nějakou dobu. Proto necítí existenciální ohrožení tímto způsobem, protože tato hrozba nad nimi nevisí a zaměřují se pouze na nemoc, jež musí být potlačena VŠEMI prostředky podle nich. Peníze dotyční nikdy neřeší, na účtu je mají, na opatření vždy dostanou, kolik chtějí, hrát si mohou, a jinak žádají tisk peněz a jejich rozdávání."

Ten samý diskutér později v jiném článku pořádně naložil i šéfredaktorovi Janu Čulíkovi:

"Kdy se přestane řešit Covid, i když tu pořád bude? No až budeme mít všichni existenční problémy. Jakmile nebudete mít peníze, nebo ty peníze co dostanete nebudou mít hodnotu, jakmile nebudete mít práci, jakmile budete mít dluhy, věřte, že budete křičet a řvát aby společnost se otevřela, ekonomika fungovala a riziko nákazy a smrti bude pro Vás marginální. Takoví jsme my, víme?
Vy pane Čulíku máte výhodu, že Vám jde univerzitní plat. Jde Vám že? A Vy samozřejmě nepředpokládáte, že by vám někdy neměl jít nebo že by neměl žádnou hodnotu, protože plat šel vždy. Už jste si na to zvykl. Takže Vaši komfortní zónu narušuje virus. A ten budete řešit do doby, kdy vám do Vašeho reálného života dorazí bída. Protože za krizí se univerzity prostě nefinancují. A to přijde s naprostou jistotou.
Velmi rychle začnou životy lidí narážet do zdí, velmi rychle se mnoho lidem zhroutí životní úroveň a nakonec toto čeká převážnou většinu znehodnocením peněz. Tak si to ještě užijte. Co mám s Vámi dělat."

A je to přesně tak. Lidé řvou jak potrhlí, že máme zůstat doma, nevycházet, nepracovat, ale přitom si myslí, že platy, důchody, příspěvky jim budou chodit nadále. Ale kdo jim to zaplatí?

A nemylme se, stejná katastrofa čeká i státy "vyspělého" Západu. Zprávy z evropské ekonomiky nám hlásí, že prý nálada u firem v německé ekonomice klesá:
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/nalada-ve-vedeni-nemeckych-firem-na-podzim-klesa-40343130

Jenomže o co jde dnes, kdy se hroutí jen několik málo odvětví a ostatní sedí doma za plné platy hrazené z bohatých rezerv německého státu? Co teprve, až nebude z čeho vyplácet důchody a ty západoevropské výplaty na všechna předimenzovaná místa, z čeho budou v Německu a celé západní Evropě žít? A jak vůbec ten šokový náraz přežijí?

Řeknu svou vlastní zkušenost: kdyby kterákoliv malá/střední firma v ČR fungovala způsobem, jak fungují ty německé, italské, francouzské za poslední půlrok, tak vydrží asi tak 2-3 dny a nastane likvidace firmy.

Oni se děsí nějakých půlprocentních posunů v "ekonomické náladě" na pochybném grafu, ale co plánují, že bude za půl roku? Budou donekonečna držet svá předimenzovaná pracovní místa zbytečných manažerů, referentů, asistentů, kdy 5-7 lidí v německých firmách vykonává stejnou práci, kterou musí v Česku zvládnout jeden člověk?

Uvědomuje si někdo, že ještě včera byli lidé, kteří zůstávali nějaký čas na dávkách státní podpory, neboť si delší dobu z různých důvodů nemohli najít práci, označováni pohrdlivě jako socky a neschopní flákači, užívající si svých honosných státních podpor a dávek, a dnes dvě třetiny práceschopné populace taktéž sedí doma, nechodí do zaměstnání a dostává od státu sociální dávky ve výši plného platu?

Všechno je najednou obráceno naruby. Sám jsem si před lety po škole musel hledat práci a určitou dobu byl nezaměstnaný. Státní podpora tehdy činila 3.300 Kč/měsíc. Žil jsem v tu dobu s cejchem "flákače, lempla, socky a vyžírky", protože každý v mém okolí to o mně věděl. Čelil jsem každodenním narážkám na to, že si prý "užívám peněz z pracáku a ležím doma". Opakuji, že má podpora v nezaměstnanosti činila 3.300 Kč/měsíc.

Dnes chodí lidem, kteří sedí doma nebo na chalupě, až 45 tisíc měsíčně, a oni ještě bezostyšně pořvávají po ostatních, kteří ještě musí skutečně pracovat, že nejsou dost spořádaní a nerespektují opatření, která jim likvidují životy! A komandují stát, ať těmto lidem zakáže pracovat, protože prý mají na svědomí mrtvé lidi z nemocnic!

TI SAMÍ sedí doma za PLNÝ PLAT (peníze od státu) a dělají ze sebe hrdiny a bojovníky proti nemoci a bijí se o hruď, jak se dokázali obětovat za celou republiku.

"Sedí doma na home office a bere plnou mzdu." Na ministerstvu dopravy se platy nesnížily
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Sedi-doma-na-home-office-a-bere-plnou-mzdu-Na-ministerstvu-dopravy-se-platy-nesnizily-659790

https://daliboruhlir.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=765874

A co více, velebení lidí na podpoře od státu už jde do naprosto absurdních dimenzí. Matematik Levinský přirovnává mladé lidi, kteří sedí doma za plný plat, ke stejným hrdinům jako jsou dárci krve a navrhuje, ať jim stát navíc k plné mzdě ještě poskytuje daňové úlevy! :)

Matematik Levínský: Lidé, kteří dodržují izolaci, jsou altruisté. Stát by jim měl dát daňové úlevy
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/koronavirus-covid-19-testovani-karantena-cesko-plus-rene-levinsky-petra-peckova_2102071908_gak

To, že zůstává doma mladý člověk, který zpravidla neprodělává vážný průběh covidu-19, je v podstatě altruismus vůči zbytku společnosti, říká matematik. "Jsem přesvědčen, že se na tyto lidi musíme dívat třeba jako na dárce krve. Dělají to pro ostatní a je potřeba to takhle vnímat," apeluje Levínský.

Aby toho nebylo málo, do toho všeho hysterčení o lockdownech a zákazech vycházení, nám televize promítají záběry z masových demonstrací v Bělorusku. Diskutéři na českém internetu, hojně složení z lidí zavřených v lockdownech a na podpoře od státu, pochopitelně vyjadřují podporu demonstrantům, protestujícím proti "diktátorovi" Lukašenkovi. A nikdo z nich si neuvědomí ten zásadní rozpor: Televize bez jakéhokoliv ostychu přenáší ŽIVÉ záběry z desetitisícových demonstrací, kde je natěsnána hlava na hlavě a nikdo neupozorní, že všem lidem přece hrozí smrtelná nákaza virem! Jak to, že ti lidi nepadají na ulicích po nakažení smrtelnou nemocí? Když se podobné demonstrace konají jinde v Evropě, média předloží vteřinový mžik z celé akce a karatelský podotknou, že účastníci nedodržovali zdravotnická opatření a demonstrace byla rozpuštěna.

Diktátor Lukašenko asi opravdu ve své zemi nastolil zvláštní podmínky, když v ní neúčinkuje hrozba pandemické nákazy smrtelným virem jako v okolních zemích.