Otazníků z 11. září 2001 stále přibývá: Nedůvěryhodný pan Boudník si protiřečí a zaplétá se do svých výmyslů, redaktorka BBC o předčasném hlášení pádu budovy číslo 7 ještě více mlží

11.09.2021

Při výročí událostí z 11. září 2001 se v médiích pochopitelně objevuje spousta rozhovorů pamětníků a lidí, kteří byli "při tom". Někteří očití svědci si při omílání jedněch a těch samých vzpomínek neuvědomují, co o stejných událostech prohlásili před pár lety, protiřečí si a zaplétají se do nových interpretací, přibarvují si vzpomínky a do stále nevyjasněné oficiální verze událostí přinášejí ještě více otázek.

Jednou z takových bizarních osob, která se ometá okolo "vyvracení dezinformací a konspirací" kolem 11. září je pan Jiří W. Boudník. Boudníka bylo možné zachytit v našich médiích již okolo září a října 2001, kdy poskytl "exkluzivní" rozhovor Reflexu, v němž se chlubil, jak se dostal k odklízení trosek WTC snad den po útoku, neboť dostal zakázku přímo od majitele pozemků Světového obchodního centra, pana Silversteina. Zvláštní u vcelku neznámého architekta, když ze záhadných důvodů dostane privilegovaný přístup k rychlému odklízení trosek, čímž vládě USA vládě ztížit vyšetřování po skutečných příčinách zhroucení budov, a zahladit tak stopy.

Dnes opět vymetá všechna média najednou se svým příběhem; o minulém víkendu jsem ho slyšel z Radiožurnálu, CNN Prima, ČT24 a nechyběl ani v tv. relace serveru idnes:
Před 20 lety byli u toho. V Rozstřelu odpoví očití svědci útoků z 11. září 2001
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/dvojcata-usa-new-york-obchodni-centru-rozstrel-vodicka-poutnik.A210909_145124_zahranicni_vov

Boudníkův postoj k událostem 11.9. je znám a nijak se neliší od oficiální verze:
"Konspirační teorie jsou nesmysl, dám ruku do ohně," říká český architekt. Sám pomáhal v New Yorku po 11. září - Seznam Zprávy
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesky-architekt-pomahal-v-new-yorku-po-11-zari-2001-konspiracni-teorie-jsou-nesmysl-dam-ruku-do-ohne-rika-55464

O svém působení na místě tragédie napsal knihu Věže: příběh 11. září
https://www.obalkyknih.cz/view?isbn=9788072465705

Jeho "oficiální" vzpomínky a interpretace se ovšem proudem času trochu mění, což je u vědce a architekta dosti zvláštní:

Ještě v roce 2009 v České televizi tvrdil, že pád obou budov vůbec nečekal. Boudník, verze 2009:
Měl jste tedy obavu, že se budovy zřítí?
Netušil jsem, že se věže úplně zřítí, to netušil nikdo. Věděl jsem, že tam bude nějaký částečný kolaps a že bude něco padat na lidi, kteří jsou dole.
"Nikdo netušil, že se Dvojčata zřítí úplně," říká architekt Jiří Boudník
Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/archiv/1378788-nikdo-netusil-ze-se-dvojcata-zriti-uplne-rika-architekt-jiri-boudnik

Nyní však tvrdí, že hned při útoku věděl, že věže musí spadnout. Boudník, verze 2021:
Následně se Jiří Boudník pokoušel dostat přímo k obchodnímu centru, protože chtěl varovat hasiče a záchranáře, aby neparkovali v blízkosti budov, že hrozí jejich zřícení.
Očití svědci útoků: Amerika je na slepé koleji, po 11. září posilují Čína a Rusko
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/dvojcata-usa-new-york-obchodni-centru-rozstrel-vodicka-poutnik.A210909_145124_zahranicni_vov

Jak důvěryhodný může být člověk, který během let takto obrátí svou interpretaci klíčových událostí začátku století, u nichž byl sám přítomen? Nebo je to zase trochu jinak, a přítomnost pana Boudníka na místě událostí byla pro tuto osobu kýmsi zadaným úkolem, jenž mu byl uložen, a každá nová verze jeho "oficiálních vzpomínek" je zkrátka jen projev rozporů v Boudníkově mysli mezi původním zadáním jeho interpretací a skutečnými vzpomínkami?

Mimochodem: člověk, který si pana Boudníka najal na průzkum a likvidaci trosek WTC, je již zmíněný majitel pozemků i obou původních budov Larry Silverstein, což je tak ožehavá osoba vzbuzující vážná podezření ze znalostí o plánech útoků předem či dokonce o jeho přímé zapojení, že samotné Boudníkovo angažmá už tím vzbuzuje jistou nedůvěryhodnost. O Silversteinových finančních čachrech při koupi a pojištění obou budov dva měsíce před jejich "překvapivým" zničením bylo již napsáno mnohé a není možné pochybovat o tom, že právě tento magnát mohl mít z celé tragické události opravdu radost, neboť z ní vyšel jako bohatší a veselejší člověk.

Jeho proslulý výrok z dokumentu PBS byl již mnohokrát vysvětlován "vyvraceči" konspiračních teorií jako nedorozumění. Silverstein popisoval situaci před zřícením budovy číslo 7 tak, jako by o jejím blížícím se kolapsu předem věděl. Ten byl přitom naprosto nečekaný i pro přítomné záchranné složky a hasiče, neboť budova WTC 7 nebyla nijak těžce poškozena požárem a její rychlý pád nepřicházel v úvahu. Silverstein však hovoří v tom smyslu, že "vzhledem k těžkému poškození budovy a ztrátám na životech by nejlepším řešením bylo budovu strhnout. A proto jsme se rozhodli budovu strhnout, a následně jsme viděli, jak budova padá."

Spor se vede o překlad výrazu "pull it", jenž Silverstein ve svém vyjádření použil dvakrát:
https://www.youtube.com/watch?v=-ZlmHvd_RZU

"I remember getting a call from the fire department commander, telling me that they were not sure they were gonna be able to contain the fire, and I said, 'We've had such terrible loss of life, maybe the smartest thing to do is pull it.' And they made that decision to pull and we watched the building collapse."

Naprosto nevídaně vyřešili tuto interpretaci v dokumentu BBC Konspirační teorie o 11. září 2001, který vysílala Česká televize: Dabing dokumentu sousloví 'Pull It' dokázal přeložit ve dvou větách po sobě následujících dvěma různými způsoby:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10236336757-konspiracni-teorie-o-11-zari-2001/

https://nastub.cz/w/4CfEE44WrTXv1eq251WaPR

"... že nejlepší by to bylo celé ODPÍSKAT. A tak se rozhodli BUDOVU OPUSTIT a pak sledovali, jak se budova hroutí."

Sloveso 'To Pull' prý tedy znamená 'odpískat' a 'Pull It 'opustit budovu'! Přitom žádný slovník neuvádí význam slova "pull", že by šlo o něco "odpískat" nebo opustit!

A navíc: jak může jedno slovo ve dvou větách po sobě znamenat pokaždé něco jiného?

Záhada pádu budovy číslo 7 vzbuzuje pochybnosti i z jiného důvodu. Známá nahrávka z živého vysílání BBC totiž prokazuje, že redaktorka této stanice z New Yorku ohlásila její pád o dvacet minut dříve, než k ní skutečně došlo:

9/11 - Did You Know: BBC Reports on Building 7
https://www.youtube.com/watch?v=0ZqP8moItcc
Ve stejném dokumentu BBC Konspirační teorie o 11. září 2001 zazní i výpověď oné redaktorky, která se snaží celou "shodu okolností" vysvětlit, ale v podstatě se přizná, že text jejího výstupu jí byl určen předem a ona jej pouze tlumočila:

"Nepoložili mi otázku. V podstatě mě postavili před hotovou věc."

Jakou 'hotovou věc'? Novinářka má přece divákům sdělit své poznatky a informace, které se jí podařily zjistit! Chce tím říci, že jí jako 'hotovou věc' kdosi předložil, že budovat WTC 7 již spadla? A kdo byli ti ONI, kteří ji postavili před 'hotovou věc'?

Přitom záznam celé relace svědčí o tom, že redaktor ve studiu BBC jí otázku položil, ovšem ona jela podle scénáře a automaticky odvykládala to, co jí předložili. Redaktorku prostě postavili k "oknu" s výhledem na hořící Manhattan a dali jí instrukce, co má říci. Jelikož v tomto výstupu "předčasně" informovala o pádu budovy 7, která v tu dobu ještě stála, jedná se o jednoznačné přiznání, že šlo o předem napsaný scénář vývoje událostí, který kdosi pustil do oběhu příliš brzy a byl odvysílán předčasně.

Zajímavé je, že za stejným "oknem" vysílalo své reportáže několik desítek jiných redaktorů. Šlo zjevně o promítací plátno se stejnými záběry New Yorku. Stejnou formu vstupu do vysílání absolvovala 12. září 2001 mj. i redaktorka České televize Petra Flanderková z ČT, viz obrázek níže.

Ta však byla, jako ostatní zahraniční redaktoři ČT, zpravodajkou v hlavním městě USA, tedy Washingtonu, D. C. Jak o tom svědčí televizní záběr níže, z Washingtonu také reportovala v den útoku 11. 9. 2001.

Je otázkou, jak se mohla redaktorka Flanderková přesunout během jednoho dne na vzdálenost 400 kilometrů z D. C. do New Yorku v době zákazů letů a mohutných silničních uzavírek v USA po teroristických útocích a vysílat odtud vstup z hořícího Manhattanu. Odpovědí může být ono jednotné promítací plátno pro potřeby novinářů z celého světa, odkud můžou redaktoři vysílat své vstupy tvářící se dojmem reportáže "z místa činu".

Jak je vidno, i z mainstreamových zdrojů, jak internetových, tak televizních, je možné shledat, kolik trhlin má oficiální verze událostí z 11. září 2001. A časem zjišťujeme, že ty trhliny jsou čím dál větší. Dovtípit se pravdy můžeme i tím, že se nedůvěryhodnou státní pravdu budeme snažit narušit pečlivou analýzou zdrojů a ověřováním jednotlivých verzí, jejichž intepretace se počet postupem času podivuhodně mění a protiřečí si navzájem.